Problem 9-6 Calculating Salvage Value [LO 2] Consider an asset that costs $684,6
ID: 2706535 • Letter: P
Question
Problem 9-6 Calculating Salvage Value [LO 2]
Consider an asset that costs $684,600 and is depreciated straight-line to zero over its seven-year tax life. The asset is to be used in a four-year project; at the end of the project, the asset can be sold for $135,300.(Do not round intermediate calculations.)
If the relevant tax rate is 35 percent, what is the aftertax cash flow from the sale of this asset?
Consider an asset that costs $684,600 and is depreciated straight-line to zero over its seven-year tax life. The asset is to be used in a four-year project; at the end of the project, the asset can be sold for $135,300.(Do not round intermediate calculations.)
Explanation / Answer
Book value after 4 years = 684,600*(1-4/7) = 293,400
After tax salvage value = 135,300-(135,300-293,400)*35% = $ 190,635
Hope this helped ! Let me know in case of any queries.
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.