Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

On January 1, 2013, the Taylor Company adopted the dollar-value LIFO method. The

ID: 2705832 • Letter: O

Question

On January 1, 2013, the Taylor Company adopted the dollar-value LIFO method. The inventory value for its one inventory pool on this date was $420,000. Inventory data for 2013 through 2015 are as follows:



On January 1, 2013, the Taylor Company adopted the dollar-value LIFO method. The inventory value for its one inventory pool on this date was $420,000. Inventory data for 2013 through 2015 are as follows:

the Taylor Company adopted the dollar-value LIFO method. The inventory value for its one inventory pool on this date was $420,000. Inventory data for 2013 through 2015 are as follows:

Explanation / Answer

4,20,000 is the base.

12/31/13 >> (4,48,000/1.02) = 4,40,000 >> 4,20,000 (base )

20,000 (2013)

20,000 * Cost Index = 20,000 * 1.02 = 20,400

Hence total = 4,20,200 + 20,400 = 4,40,400 (2013)

12/31/14 >> (5,05,050/1.11) = 4,55,000 >> 4,20,000 (base)

20,000 (2013)

15,000 (2014)

20,000 * 1.02 = 20,400

15,000 * 1.11 = 16,650

Hence, 4,40,400 + 16,650 = 4,57,050 (2014)

12/31/15 >> (5,34,000/1.20) = 4,45,000 >> 4,20,000 (base)

20,000(2013)

5,000(2015)
20,000 * 1.02 = 20,400

5000*1.2 = 6,000

Hence, 4,40,400 + 6000 = 4,46,400 (2015)


Hence ending inventory at the end of 2013 is 4,40,400

2014 is 4,57,050

2015 is 4,46,400

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote