You purchase a Treasury-bond futures contract with an initial margin requirement
ID: 2705496 • Letter: Y
Question
You purchase a Treasury-bond futures contract with an initial margin requirement of 15% and a futures price of $115,850. The contract is traded on a $100,000 underlying par value bond. If the futures price falls to $108,600, what will be the percentage loss on your position?
You purchase a Treasury-bond futures contract with an initial margin requirement of 15% and a futures price of $115,850. The contract is traded on a $100,000 underlying par value bond. If the futures price falls to $108,600, what will be the percentage loss on your position?
Explanation / Answer
Margin = 115,850 x .15 = 17377.5
Loss % = (115,850 - 108,000)/17377.5=45.17%
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.