Someone who believes that the collection of all stocks satisfies a single-factor
ID: 2705443 • Letter: S
Question
Someone who believes that the collection of all stocks satisfies a single-factor model with the market portfolio serving as the factor gives you information on three stocks which make up a portfolio. In addiction, you know that the market portfolio has an expected rate of return of 12% and a standard deviation of 18% The risk-free rate is 5%.
a. What is the portfolio's expected rate of return?
b. Assuming the factor model is accurate, what is the stadard deviation of the rate of return?
For stock A: Beta = 1.1, standard deviation of random error term = 7% and the weight in portfolio = 20%
For stock B: Beta= .80, standard deviation of random error term = 2.3% and the weight in portfoilio = 50%
For stock C: Beta = 1.0, standard deviation of random error term= 1.0% and the weight in portfolio = 30%
I will only give out full points to whomever answers both parts a and b!!
Explanation / Answer
a. Expected return for Stock A = 5%+1.1*(12%-5%) = 12.7%
Expected return for Stock B = 5%+0.8*(12%-5%) = 10.6%
Expected return for Stock C = 5%+1*(12%-5%) = 12%
portfolio's expected rate of return = (WA)*rA+ (WB)*rB + (WC)*rC = 20%*12.7% + 50%*10.6% + 30%*12% = 11.44%
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.