Problem 9-4 Calculating Discounted Payback [LO3] An investment project has annua
ID: 2705341 • Letter: P
Question
Problem 9-4 Calculating Discounted Payback [LO3]
An investment project has annual cash inflows of $4,800, $3,500, $4,700, and $3,900, and a discount rate of 15 percent.
What is the discounted payback period for these cash flows if the initial cost is $5,300? (Do not round intermediate calculations and round your final answer to 2 decimal places. (e.g., 32.16))
What is the discounted payback period for these cash flows if the initial cost is $7,400? (Do not round intermediate calculations and round your final answer to 2 decimal places. (e.g., 32.16))
What is the discounted payback period for these cash flows if the initial cost is $10,400? (Do not round intermediate calculations and round your final answer to 2 decimal places. (e.g., 32.16))
An investment project has annual cash inflows of $4,800, $3,500, $4,700, and $3,900, and a discount rate of 15 percent.
Explanation / Answer
for 5300,
amount left after year 1 is 5300 - 4800 / 1.15 = 1126.09
present value of 3500 is 3500/1.15^2 = 2646.5
Hence discounted payback period is 1 + 1126.09 / 2646.5 = 1.43
for 7400
amount after 2 years is 7400 - 4800/1.15 - 3500 / 1.15^2 = 579.58
present value of 4700 is 4700 / 1.15^3 = 3090.33
discounted payback period is 2 + 579.58 / 3090.33 = 2.19
for 10400
amount after 3 years is 10400 - 4800/1.15 - 3500 / 1.15^2 - 4700 / 1.15^3 = 489.26
present value of 3900 = 3900 / 1.15^4 = 2229.84
discounted payback period is 3 + 489.26 / 2229.84 = 3.22
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.