A firm has the following balance sheet: Cash $ 200 Accounts payable $ 200 Accoun
ID: 2705269 • Letter: A
Question
A firm has the following balance sheet:
Cash $ 200 Accounts payable $ 200
Accounts receivable 200 Notes payable 400
Inventory 200 Long-term debt 800
Fixed assets 1,800 Common stock 800
Retained earnings 200
Total assets $2,400 Total liabilities & Equity $2,400
Sales for the year just ended were $6,000, and fixed assets were used at 80 percent of capacity. Current assets and accounts payable vary directly with sales. Sales are expected to grow by 20 percent next year, the expected net profit margin is 5 percent, and the dividend payout ratio is 80 percent.
How much additional funds (AFN) will be needed next year, if any?
Explanation / Answer
Expected Sales = 6000 + 20% *6000 = $7200
Fixed asset were used at 80% of Capacity, if production of 20% growth then alos it will reach to 96% of capacity, hence there is no need of fund for fixed asset
Addititonal fund Required for Working Capital
Expected Current Asset Next year = (200+200+200)*120% = $720
Expected Accounts payable = 200*120% = $240
Expected Working Capital = $480
Present Working Capital = $400
Additional Fund needed (AFN) = $80
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.