Mr. Gold is in the widget business. He currently sells 1.1 million widgets a yea
ID: 2705266 • Letter: M
Question
Mr. Gold is in the widget business. He currently sells 1.1 million widgets a year at $8 each. His variable cost to produce the widgets is $6 per unit, and he has $1,730,000 in fixed costs. His sales-to-assets ratio is eight times, and 40 percent of his assets are financed with 8 percent debt, with the balance financed by common stock at $10 par value per share. The tax rate is 35 percent.
His brother-in-law, Mr. Silverman, says he is doing it all wrong. By reducing his price to $7.50 a widget, he could increase his volume of units sold by 60 percent. Fixed costs would remain constant, and variable costs would remain $6 per unit. His sales-to-assets ratio would be 11.0 times. Furthermore, he could increase his debt-to-assets ratio to 50 percent, with the balance in common stock. It is assumed that the interest rate would go up by 1 percent and the price of stock would remain constant.
Compute earnings per share under the Gold plan.(Enter your answer in dollars not in millions. Round your answer to 2 decimal places. Omit the "$" sign in your response.)
Compute earnings per share under the Silverman plan.(Enter your answer in dollars not in millions.Round your answer to 2 decimal places. Omit the "$" sign in your response.)
Mr. Gold is in the widget business. He currently sells 1.1 million widgets a year at $8 each. His variable cost to produce the widgets is $6 per unit, and he has $1,730,000 in fixed costs. His sales-to-assets ratio is eight times, and 40 percent of his assets are financed with 8 percent debt, with the balance financed by common stock at $10 par value per share. The tax rate is 35 percent.
His brother-in-law, Mr. Silverman, says he is doing it all wrong. By reducing his price to $7.50 a widget, he could increase his volume of units sold by 60 percent. Fixed costs would remain constant, and variable costs would remain $6 per unit. His sales-to-assets ratio would be 11.0 times. Furthermore, he could increase his debt-to-assets ratio to 50 percent, with the balance in common stock. It is assumed that the interest rate would go up by 1 percent and the price of stock would remain constant.
Explanation / Answer
Sales=1.1*8=8.8 million
Variable cost=1.1*6=6.6
Fixed cost=1730000
Sales/asset=8
Asset=8.8/8=1.1
Common stock =1.1*60%=0.66 million
Common stock=0.66/10=0.066 million shares
Interst=1.1*40%=0.44*8%=35200
Net income=8.8-6.6-1730000=470000-35200=434800*(1-0.35)=282620
EPS of gold=282620/66000=4.28
Silverman plan
Sales=1.76*7.5=13.2
Variable cost=1.76*6=10.56
Fixed cost=1730000
Sales/asset=11
Asset=13.2/11=1.2
common stock=1.2*50%=0.6
Common stock=0.6/10=0.06shares
Interst=1.2*50%=0.6*9%=0.054 million
Net income=13.2-10.56-1730000=910000-54000=856000*(1-0.35)=556400
Eps =556400/60000=9.27
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.