A company borrows $150000, which will be paid back to the lender in one payment
ID: 2704165 • Letter: A
Question
A company borrows $150000, which will be paid back to the lender in one payment at the end of 5 years. The company agrees to pay yearly interest payments at the nominal annual rate of 6% compounded yearly. At the same time the company sets up a sinking fund in order to repay the loan at the end of 5 years. The sinking fund pays interest at an annual nominal interest rate of 1% compounded yearly. Find the total amount of the yearly payments, that is, the sum of the interest payment and the sinking fund payment.
Total yearly payment = $
Explanation / Answer
sinking fund payment= 150000/[.01/{(1+.01)^5-1}]= $150000x.1964= 29405.97
Calculate I:
I = Loan * Effective Interest Rate
I = 150000 * 0.06
I = 9000
Calculate P:
P = D + I
P = 29405.97 + 9000
P = $38,405.97
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.