A particular put is the option to sell stock at $40. It expires after three mont
ID: 2704129 • Letter: A
Question
A particular put is the option to sell stock at $40. It expires after three months and currently sells for $2 when the price of the stock is $42.
a) If an investor buys the put, what will the profit be after three months if the price of the stock is $45? $40? $35?
b) What will the profit from selling this put be after three months if the price of the stock is $45? $40? $35?
c) Compare the answers to a) and b). What is the implication of the comparison?
The answer for a) is ($2), ($2), and $3
The answer for b) is $2, $2, and ($3)
Do not copy and paste other chegg answer, it is incorrect!
Explanation / Answer
We have Strike price of Put =40
Pric eof Put = $2
Stock price = $42
(a) If STock price is 45.
Then Intrinsic value = Strike price-Stock price = 40-45 = -5 = 0
SO as diff is negative, it is a zero value option & hence will not be excrised.
So Loss = Intrinsic value - option price = 0-2 = -2
If STock price is 40.
Then Intrinsic value = Strike price-Stock price = 40-40 = 0
Again there is no loss or gain here.
So Loss = Intrinsic value - option price = 0-2 = -2
If STock price is 35.
Then Intrinsic value = Strike price-Stock price = 40-35 = 5
SO as diff is positive, hence will be excrised.
So Profit = Intrinsic value - option price = 5-2 = 3
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.