De\'Andre purchased one of XXXL Shirt Company\'s bonds last year when the market
ID: 2704094 • Letter: D
Question
De'Andre purchased one of XXXL Shirt Company's bonds last year when the market interest rate on similar-risk bonds was 6 percent. When he purchased the bond, it had 7 years remaining until maturity. The bond's coupon rate of interest (paid semi-annualy) is 5 percent, and its maturity value is $1000. Today, the market rate on similar risk bonds as the one De'Andre purchased one year ago is 4 percent. (A) If he were to sell the bond today, what return would De'Andre earn? (B) What portion of this return represents the capital gains, and what portion represents the current yield?
Explanation / Answer
Hi,
Please find the answer as follows:
Purchase Price of Bond:
Rate = 6%/2 = 3%
PMT = 1000*.05/2 = 25
FV = 1000
Nper = 7*2 = 14
PV = ?
Purchase Price = PV(rate,nper,pmt,fv) = PV(3%,14, 25,1000) = 943.52
Current Price of Bond:
Rate = 2%/2 = 2%
PMT = 1000*.05/2 = 25
FV = 1000
Nper = 6*2 = 12
PV = ?
Current Price = PV(rate,nper,pmt,fv) = PV(2%,12, 25,1000) = 1052.88
Part A:
Return = (Current Price - Purchase Price + Interest)/Purchase Price = (1052.88-943.52 + 1000*.05)/943.52 = 16.89%
Part B:
Capital Gain = (Current Price - Purchase Price)/Purchase Price = (1052.88-943.52)/943.52 = 11.59%
Part C:
Current Yield = Interest Payment/Market Price =(1000*.05)/943.52 = 5.299% or 5.30%
Thanks.
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.