An investment offers $4,000 per year for 14 years, with the first payment occurr
ID: 2703734 • Letter: A
Question
An investment offers $4,000 per year for 14 years, with the first payment occurring one year from now. If the required return is 12 percent, the present value of the investment is $. If the payments occurred for 33 years, the present value of the investment would be $. If the payments occurred for 79 years, the present value of the investment would be $. If the payments last forever, the present value would be $(Do not include the dollar signs ($). Round your answers to 2 decimal places. (e.g., 32.16))
Explanation / Answer
For 14 years
If the required return is 12 percent, the present value of the investment is = 4000/1.12 + 4000/1.12^2 + 4000/1.12^3 ............4000/1.12^14 = $26512.67
If the payments occurred for 33 years, the present value of the investment would be = 4000/1.12 + 4000/1.12^2 + 4000/1.12^3 ............4000/1.12^33 = $32541.41
If the payments occurred for 79 years, the present value of the investment would be =4000/1.12 + 4000/1.12^2 + 4000/1.12^3 ............4000/1.12^79 =$33329.02
If the payments last forever, the present value would be = 4000/12% =$33333.33
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.