ABC hospital, a not for profit acute care facility, expects to have a patient lo
ID: 2703479 • Letter: A
Question
ABC hospital, a not for profit acute care facility, expects to have a patient load of 20,000 inpatient days next year and has the following cost structure for its inpatient services?
Fixed Cost
$10,000,000
Variable costs per inpatient day
$300
Charge (revenue) per inpatient day
$1,200
Now, assume that 20% of the hospital inpatients come from a managed care plan that demands a 25% discount form charges or it will move its patients to another facility.
Should the hospital agree to the deal?
a) Yes, they will make $2.4 million more with the discount patients than without them
b)No, they will make $4.4 million more without the discount patients
c)It doesnt matter, monies will be the same in either scenario
d)Yes, they will make &4.4 million more with the discount patients
Explanation / Answer
Let there has to be x inpatient services per day.
Cost to hospital = Fixed Cost + Variable Cost
Cost to hospital (C) = $10,000,000 + $300 x
Revenue to hospital from x inpatient (R) = $1200 x
We know Profit = Revenue - Cost
$5,000,000 = $1200 x - ($10,000,000 + $300 x)
$5,000,000 + $10,000,000 = $1200 x - $300 x
=> 900 x = $15,000,000
=> x = $15,000,000 / 900 = 16,666.67
There has to be 16,667 inpatient day to make five million dollar profit -----Answer
Hope this helped
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.