Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

The One Product economy, which produces and sells only personal computers (PCs),

ID: 2702792 • Letter: T

Question

The One Product economy, which produces and sells only personal computers (PCs), expects that it can sell 500 more, or 12,500 PCs next year. Nominal GDP was $20 million this year, and the money supply was $7 million. The central bank for the One Product economy plans to increase the money supply by 10 percent next year.
a. What was the average selling price for the personal computers this year?
b. What is the expected average selling price next year for personal computers if the velocity of money remains at this year's turnover rate? What percentage change in price level is expected to occur?
c. If the objective is to keep the price level the same next year (no inflation) what percentage
increase in the money supply should the central bank plan for?
d. How would your answer in ( C ) change if the velocity of money is expected to be three times next year?
What is it now?

Explanation / Answer

a. P = GDP/Q = $20m/12,000 = $1,666.67
b. Velocity (V) was GDP/M = 20m/7m = 2.86, M will be 7m*1.1 = $7.7m, GDP = 7.7*2.86 = $22m, P = 22m/12,500 = $1,760
%change = (1,760 - 1,666.67)/1,666.67 = 5.6%
c. M = P*Q/V = 1,666.67*12,500/2.86 = $7.28m, % = (7.28 - 7)/7 = 4%
d. M = P*Q/V = 1,666.67*12,500/(2.86*3) = $2.43m, % = (2.43 - 7)/7 = -65%

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote