Using a 3.8% discount rate, calculate the NPV, Payback, Profitability, index, an
ID: 2702231 • Letter: U
Question
Using a 3.8% discount rate, calculate the NPV, Payback, Profitability, index, and IRR for investment projects; Project 1 initial investment= $520,00, cash inflows of 100,000 for 1-5 years and 50,000 for 6-10 years.
Project 2 initial investment= $1,050,000, incash flow 400,000 for 1-3 years, $0 for 4-7 years, and $250,000 for years 8-10
Project 3 initial investment= $820,000, incash flows300,000 for years 1-5, $0 for 6-9, 100,000 for year 10
Project 4 initial investment= $820,000, cash inflows of 300,000 for years 1-5, $0 for years 4-7, and 100,000 for years 10
part 2 assuming a budget of $1,300,000 what are thw recomendations for the tree projects in the abouve problem?
assuming a budget of $2,100,000 what are your recomendations for above problem?
Explanation / Answer
The payback period is the time that it takes for the cumulative undiscounted cash inflows to
equal the initial investment.
Project A:
Cumulative cash flows Year 1 = $4,000 = $4,000
Cumulative cash flows Year 2 = $4,000 +3,500 = $7,500
Payback period = 2 years
Project B:
Cumulative cash flows Year 1 = $2,500 = $2,500
Cumulative cash flows Year 2 = $2,500 + 1,200 = $3,700
Cumulative cash flows Year 3 = $2,500 + 1,200 + 3,000 = $6,700
Companies can calculate a more precise value using fractional years. To calculate the fractional
payback period, find the fraction of year 3%u2019s cash flows that is needed for the company to have
cumulative undiscounted cash flows of $5,000. Divide the difference between the initial
investment and the cumulative undiscounted cash flows as of year 2 by the undiscounted cash
flow of year 3.
Payback period = 2 + ($5,000 %u2013 $3,700) / $3,000
Payback period = 2.43
Since project A has a shorter payback period than project B has, the company should choose
project A.
b. Discount each project%u2019s cash flows at 15 percent. Choose the project with the highest NPV.
Project A:
NPV = %u2013$7,500 + $4,000 / 1.15 + $3,500 / 1.152
+ $1,500 / 1.153
NPV = %u2013$388.96
Project B:
NPV = %u2013$5,000 + $2,500 / 1.15 + $1,200 / 1.152
+ $3,000 / 1.153
NPV = $53.83
The firm should choose Project B since it has a higher NPV than Project A has.
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.