Your company has been approached to bid on a contract to sell 4,500 voice recogn
ID: 2701998 • Letter: Y
Question
Your company has been approached to bid on a contract to sell 4,500 voice recognition (VR) computer keyboards a year for four years. Due to technological improvements, beyond that time they will be outdated and no sales will be possible. The equipment necessary for the production will cost $4.1 million and will be depreciated on a straight-line basis to a zero salvage value. Production will require an investment in net working capital of $98,000 to be returned at the end of the project, and the equipment can be sold for $278,000 at the end of production. Fixed costs are $643,000 per year, and variable costs are $158 per unit. In addition to the contract, you feel your company can sell 9,800, 10,700, 12,800, and 10,100 additional units to companies in other countries over the next four years, respectively, at a price of $325. This price is fixed. The tax rate is 40 percent, and the required return is 10 percent. Additionally, the president of the company will undertake the project only if it has an NPV of $100,000.
What bid price should you set for the contract?
Explanation / Answer
initial investment is 4,100,000 + 98,000 = 4,198,000
depreciation each year is ( 4100000 ) / 4 = 1025000.
Profit after depreciation
year 1 -> 4500 * x + 9800 * 325 - 643000 - 158 * ( 9800 + 4500 ) - 1025000 = 4500x - 742400
after tax its 0.6 * ( 4500x - 742400 ) = 2700x - 445440
after tax + depreciation its 2700x - 445440 + 1025000 = 2700x + 579560
year 2 its -> 4500x + 10700 * 325 -643000 - 158 * ( 10700 + 4500 ) - 1025000 = 4500x - 592100
after tax its 2700x - 355260
after tax and adding back depreciation = 2700x - 355260 + 1025000 = 2700x + 669740
year 3 its -> 4500x + 12800 * 325 - 643000 - 158 * ( 12800 + 4500 ) - 1025000 = 4500x - 241400
after tax its 2700x - 144840
after tax and adding back depreciation = 2700x - 144840 + 1025000 = 2700x + 880160
year 4 its -> 4500x + 10100 * 325 - 643000 - 158 * ( 10100 + 4500 ) - 1025000 + 278000 = 4500x - 414300
after tax its 2700x - 248580
after tax and adding back depreciation = 2700x - 248580 + 1025000 = 2700x + 776420
additional cash flow in year 4 is 98000 = 98000
Hence NPV = 100,000
100,000 = -4198000 + ( 2700x + 579560 ) / 1.1 + ( 2700x + 669740 ) / 1.1^2 + ( 2700x + 880160 ) / 1.1^3 + ( 2700x + 776420 ) / 1.1^4 + 98000 / 1.1^4 = 8558.6367x -1859105.279694
x = 228.90
Hence the bid price should be 228.91
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.