Crypton Electronics has a capital strucure consisting of 44% common stock and 56
ID: 2701953 • Letter: C
Question
Crypton Electronics has a capital strucure consisting of 44% common stock and 56% debt. A debt issue of $1,000 par value, 5.5% bonds that mature in 15 years and pay annual interest will sell for $970. Common stock of the firm is currently selling for $30.99 per share and the firm expects to pay a $2.24 dividend next year. Dividends have grown at the rate of 5.2% per year and are expected to continue to do so for the foreseeable future. What is Crypton's cost of capital where the firm's tax rate is 30%?
Explanation / Answer
Hi,
Please find the answer as follows:
Cost of Debt = Rate(nper,pmt,pv,fv)
Nper = 15
PMT = 1000*.5.5% = 55
PV = -970
FV = 1000
Cost of Debt = Rate(15,55,-970,1000) = 5.80%
After Tax Cost of Debt = 5.80*(1-.30) = 4.06%
Cost of Equity = D1/Current Stock Price + g = 2.24/30.99 + .052 = 12.43%
Weighted Average Cost of Capital = Weight of Debt*After Tax Cost of Debt + Weight of Equity*Cost of Equity
WACC = .56*4.06 + .44*12.43 = 7.74%
Answer is 7.74%
Thanks.
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.