Suppose your company needs to raise $38 million and you want to issue 20-year bo
ID: 2701474 • Letter: S
Question
Suppose your company needs to raise $38 million and you want to issue 20-year bonds for this purpose. Assume the required return on your bond issue will be 8 percent, and you%u2019re evaluating two issue alternatives: A 8 percent semiannual coupon bond and a zero coupon bond. Your company%u2019s tax rate is 40 percent.
In 20 years, what will your company%u2019s repayment be if you issue the coupon bonds? (Enter your answer in dollars, not millions of dollars, i.e. 1,234,567.)
What if you issue the zeroes? (Enter your answer in dollars, not millions of dollars, i.e. 1,234,567.)
Calculate the aftertax cash flows for the first year for each bond. (Enter your answer in dollars, not millions of dollars, i.e. 1,234,567.)
Suppose your company needs to raise $38 million and you want to issue 20-year bonds for this purpose. Assume the required return on your bond issue will be 8 percent, and you%u2019re evaluating two issue alternatives: A 8 percent semiannual coupon bond and a zero coupon bond. Your company%u2019s tax rate is 40 percent.
Explanation / Answer
PV= 40PVIFA(4%,40)+1000PVIF(4%,40)= $1000
Number of coupon bonds= 38000000/1000= 38000 bonds
PV of zero coupon bonds= 1000PVIF(4%,40)= $208.29
Number of zero- coupon bonds= 38000000/208.29= 182438.78 or 182439 bonds
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.