Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

Account Name Amount Cost of goods sold $410,000 Notes payable due in 21 months $

ID: 2701314 • Letter: A

Question

Account Name               Amount   
Cost of goods sold        $410,000   
Notes payable due in 21 months $35,000   
General expenses        $140,000   
Cash                      $35,000   
Interest expense        $60,000   
Accounts receivable        $71,000   
Dividends paid              $6,000   
Inventory               $60,000   
Accounts payable        $51,000   
Selling expenses        $70,000   
Common stock $1 par        $75,000   
Marketable securities        $40,000   
Sales                     $825,000   
Additional paid in capital common stock $40,000   
Taxes payable                 $35,000   
Administrative expenses        $125,000   
Retained earnings        $20,000   
Buildings and equipment        $150,000   
Acc depr-buildings and equipment$40,000   
Income tax expense        $6,000   
Land                       $50,000   
Bonds payable               $110,000   


           
Assume the market value of a share of common stock is..        $7.00    
           
      
Based on the above accounts compute the following ratios:           
           
a) Quick ratio           
b) Inventory turnover           
c) Average payment period (use cost of goods sold in lieu of purchases)           
d) Times interest earned           
e) Earnings per share           
f) Operating profit margin           
g) Return on total assets           
f) Market to book ratio           

Explanation / Answer



Tutorial note : 1) For all calculations below number of working days assumed to be 360 days

2) All figures rounded off to 2 decimel pplaces.


Working notes :

1 ) Calculation of income


Sales $825,000

less : COGS    $410,000

less : General expenses $140,000

less : Selling expenses $70,000

less : Administrative expenses $125,000

EBIT / operating income    $80000

less : Interest expense    $60,000

EBT $20000

less : Income tax expense    $6,000

NET INCOME $14000




2 ) Calcuation of total assets - intangible assets - liabilty per share

=(total assets - intangible assets - liabilty) / number of shares

={(35000+71000+6000+40000+150000+50000) - (35000+51000+35000+40000+110000)} / 75000

= $ 1.08


ANSWERS



a) Quick Ratio


= (Cash + Marketable Securities + Receivables) / Current Liabilities

= (35,000 +71,000+40,000)/(51,000+35,000)


= 1.70 (appx.)



b)Inventory Turnover


= Cost of Goods Sold / Inventory

=410000 / 60000


= 6.83 (appx.)



c)Average payment period


= (No. of working days x Accounts payble) / COGS

=(360 x 51000) / 410000


=44.78 days appx.



d)Times Interest Earned


= Earnings before Interest and Tax / Interest Expense

=80000 / 60000


=1.33 appx.



e) Earnings per share


=Earning available to common stockholders / number of shares

=14000 / 75000

= $ 0.19 appx.



f) Operating profit margin


=Operating Income / Revenue

=80000 / 825000


=9.70% appx.



g) Return on total assets


=Annual Net Income / Average Total Assets

=14000 / (35000+71000+6000+40000+150000+50000)


=3.98% appx.



f) Market to book ratio


=Share price / (total assets - intangible assets - liabilty) per share

=(total assets - intangible assets - liabilty) / number of shares

=7/ 1.08


= 6.48 appx.



Thanks and regards. please communicate if this does not suit your need.


Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote