The Treasury bill rate is 5% and the market risk premium is 7%. Project tBeta In
ID: 2700065 • Letter: T
Question
The Treasury bill rate is 5% and the market risk premium is 7%.
Project tBeta Internal Rate of Return, %
P 0.95 11
Q 0 14
R 3.00 27
S 0.35 15
T 2.30 29
a. What are the project costs of capital for new ventures with betas of .70 and 1.65? (Do not round intermediate calculations. Round your answers to 2 decimal places.)
Beta Cost of Capital
0.70 ______%
1.65 ______%
b. Which of the following capital investments have positive NPVs? (You may select more than one answer. Single click the box with the question mark to produce a check mark for a correct answer and double click the box with the question mark to empty the box for a wrong answer.)
Q,
R,
P,
S,
T,
Explanation / Answer
Cost of Capital for Projects = 5 + beta*7 = 5 +7*beta ;
For Project P , Cost of Capital = 5 + 7*0.95 = 11.65 %
For Project Q , Cost of Capital = 5 + 7*0 = 5 %
For Project R , Cost of Capital = 5 + 7*3 = 26 %
For Project S , Cost of Capital = 5 + 7*0.35 = 7.45 %
For Project T , Cost of Capital = 5 + 7*2.3 = 21.1 %
For New Ventures
For Project I , Cost of Capital = 5 + 7*0.7 = 9.9 %
For Project II , Cost of Capital = 5 + 7*1.65 = 16.55 %
IF IRR > Cost of Capital then profitable
Ans is R,P,S,T
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.