Rina lacks cash to pay for a $860 dishwasher. She could buy it from the store on
ID: 2700009 • Letter: R
Question
Rina lacks cash to pay for a $860 dishwasher. She could buy it from the store on credit by making 12 monthly payments of $80. The total cost would then be $1,020. Instead decides to deposit $80 a month in the bank until she has saved enough money to pay cash for the dishwasher. One year later, she has saved $1,027.20 - $960 in deposits plus interest. When she goes back to the store, she finds the dishwasher now costs $1,113.60. Its price has gone up 16 percent, the current rate of inflation.
From the financial standpoint, was postponing her purchase a good trade-off for Rina?
Explanation / Answer
the rate of deposit is low compared to the rate of inflation.
hence her decision to postpone was not good trade off.
the interest component in the savings of $1027.20 = 1027.2-960 = $67.2
the interest rate =67.2/860= 7.81%
Inflation rate is 16%
the purchase cost have been increased but her savings have not incresed in the same proportion of inflation rate
hence she has to face loss
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.