Based on the information below, calculate the weighted average cost of capital.
ID: 2699968 • Letter: B
Question
Based on the information below, calculate the weighted average cost of capital.
Great Corporation has the following capital situation.
Debt: One thousand bonds were issued five years ago at a coupon rate of 11%. They had 20-year terms and $1,000 face values. They are now selling to yield 9%. The tax rate is 37%
Preferred stock: Two thousand shares of preferred are outstanding, each of which pays an annual dividend of $7.50. They originally sold to yield 15% of their $50 face value. They're now selling to yield 11%.
Equity: Great Corp has 108,000 shares of common stock outstanding, currently selling at $18.48 per share. Use the risk premium approach and assume a 3% risk premium
Explanation / Answer
price of bond = 110 * PVIFA(9%,15) + 1000 * PVIF(9%,15)
=110 * 8.0607 + 1000 * 0.2745
= 1221.27
value of debt = 1000 * 1221.27 = 1221270
value of each share of preferred stock = 7.50/0.11 = 68.18
value of preferrd stock = 68.18 * 2000 =136360
value of common stock = 108000 * 18.48 = 1995840
value of firm = 1221270 + 136360 + 1995840 = 3353470
cost of debt = 9% * (1-0.37) = 5.67%
cost of preferred stock = 11%/(1-0.15) = 12.94%
cost of equity = 9% + 3% = 12%
WACC = (1221270/3353470) * 5.67% + (136360/3353470) * 12.94% + (1995840/3353470) * 12%
= 9.73%
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.