A 10-year Circular File bond pays interest of $70 annually and sells for $978. W
ID: 2699648 • Letter: A
Question
A 10-year Circular File bond pays interest of $70 annually and sells for $978. What are its coupon rate and yield to maturity? (Do not round intermediate calculations. Round "Coupon rate" to 1 decimal place and "Yield to maturity" to 2 decimal places.)
A 10-year Circular File bond pays interest of $70 annually and sells for $978. What are its coupon rate and yield to maturity? (Do not round intermediate calculations. Round "Coupon rate" to 1 decimal place and "Yield to maturity" to 2 decimal places.)
Explanation / Answer
coupon rate = (70/1000 )*100= 7%
Current yield= (70/978)*100 = 7.157464 %
Yield to maturity :
978=70*((1/r)-(1/(r*(1+r)^10)))+(1000/(1+r)^10)
solving :
r = 7.318%
Related Questions
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.