Brite Lighting Corporation wants to investigate the effect on its cost of capita
ID: 2698974 • Letter: B
Question
Brite Lighting Corporation wants to investigate the effect on its cost of capital based on the rate at which the company is taxed. The firm wishes to maintain a capital structure of 30% debt, 10% preferred stock, and 60% common stock. The cost of financing with retained earnings is 14% (i.e., rs = 14%), the cost of preferred stock financing is 9% (rps = 9%), and the before-tax cost of debt is 11% (rd = 11%). Calculate the weighted average cost of capital (WACC) given the tax rate assumptions in parts (a) to (c) below.
(a) Tax rate = 40%.
(b) Tax rate = 35%.
(c) Tax rate = 25%.
Explanation / Answer
WACC=Kd*Wd+Kps*Wps+Kr*Wr
(A) Kd=11(1-0.40)=6.6
Kr=14(1-.40)=8.4
Kps=9(1-.40)=5.4
Hence, WACC=6.6*.30+8.4*.60+5.4*.10=7.56%
(B) Kd=11(1-0.35)=7.15
Kr=14(1-.35)=9.1
Kps=9(1-.35)=5.85
WACC=7.15*.3+9.1*.6+5.85*.10=8.19%
(C)) Kd=11(1-0.25)=8.25
Kr=14(1-.25)=10.5
Kps=9(1-.25)=6.75
WACC=8.25*.3+10.5*.6+6.75*.10=9.45%
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.