Little Books Inc. recently reported $3 million of net income. Its EBIT was $5.75
ID: 2698938 • Letter: L
Question
Little Books Inc. recently reported $3 million of net income. Its EBIT was $5.75 million, and its tax rate was 40%. What was its interest expense? (Hint: Write out the headings for an income statement and then fill in the known values. Then divide $3 million net income by (1 - T) = 0.6 to find the pre-tax income. The difference between EBIT and taxable income must be the interest expense. Use this same procedure to work some of the other problems.) Round your answer to the nearest whole dollar and enter your answer as a dollar amount.
Explanation / Answer
rate of interest T=0.4 (given 40%=0.4)
(1-T)=0.6
pre-tax income(EBT)=net income/(1-T)=3/0.6=5 million $ (Given in HINT)
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.