The Shrieves Corporation has $20,000 that it plans to invest in marketable secur
ID: 2698905 • Letter: T
Question
The Shrieves Corporation has $20,000 that it plans to invest in marketable securities. It is choosing among AT&T bonds, which yield 10%, state of Florida muni bonds, which yield 6% (but are not taxable), and AT&T preferred stock, with a dividend yield of 8.5%. Shrieves's corporate tax rate is 35%, and 70% of the dividends received are tax exempt. Find the after-tax rates of return on all three securities. Round your answers to two decimal places.
A-T rate of return on AT&T bond % A-T rate of return on Florida muni bonds %Explanation / Answer
Hi,
Please find the answer as follows:
A-T rate of return on AT&T bond = 10*(1-.35) = 6.5%
A-T rate of return on Florida muni bonds= 6% (since on tax is paid)
A-T Preferred Stock = 8.5*.70 + 8.5*.30*(1-.35) = 7.6075 or 7.61%
Thanks.
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.