Problem 9-22 Sensitivity Analysis [LO 3] Consider a three-year project with the
ID: 2698878 • Letter: P
Question
Problem 9-22 Sensitivity Analysis [LO 3]
Consider a three-year project with the following information: initial fixed asset investment = $698,000; straight-line depreciation to zero over the four-year life; zero salvage value; price = $34.15; variable costs = $22.60; fixed costs = $210,500; quantity sold = 96,500 units; tax rate = 40 percent.
How sensitive is OCF to changes in quantity sold? (Do not include the dollar sign ($). Round your answer to 2 decimal places (e.g., 32.16).)
Consider a three-year project with the following information: initial fixed asset investment = $698,000; straight-line depreciation to zero over the four-year life; zero salvage value; price = $34.15; variable costs = $22.60; fixed costs = $210,500; quantity sold = 96,500 units; tax rate = 40 percent.
Explanation / Answer
OCF = {(p-v) *q -Fc}*(1-tc) + tc * D
OCF = ((34.15-22.60)*96500 - 210500) * (1-0.4) + 0.4 * 698000/4
=612245
no matter what the quantity of units sold, sensitivity will be same
suppose if we increase the quantity of 1000 units
OCF new = ((34.15-22.60)*97500 - 210500) * (1-0.4) + 0.4 * 698000/4
=619175
sensitivity = delta OCF/delta Q
= 619175-612245/97500-96500
=6.93
hence OCF will increase by 6.93 for every unit sold
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.