Archer Daniels Midland Company is considering buying a new farm that it plans to
ID: 2698854 • Letter: A
Question
Archer Daniels Midland Company is considering buying a new farm that it plans to operate for 10 years. The farm will require an initial investment of $11.80 million. This investment will consist of $3.00 million for land and $8.80 million for trucks and other equipment. The land, all trucks, and all other equipment is expected to be sold at the end of 10 years at a price of $5.11 million, $2.47 million above book value. The farm is expected to produce revenue of $2.06 million each year, and annual cash flow from operations equals $1.88 million. The marginal tax rate is 35 percent, and the appropriate discount rate is 9 percent. Calculate the NPV of this investment.
Explanation / Answer
CFo = -11,800,000
annual tax expenses = [2,060,000-{11,800,000-(5,110,000-2,470,000)}/10 ]*35% = $400,400
annual cash flow for 10 years = 1,880,000 - 400,400 = 1,479,600
Post tax salage value = 5,110,000 - 2,470,000* 0.35 = 4,245,500
NPV = 1,479,600PVIFA(9%,10) + 4,245,500PVIF(9%,10) - 11,800,000
= -$511,088.58
Since NPV is negative the project is not viable
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.