MacLeod Manufacturing Company is trying to calculate its cost of capital for use
ID: 2698571 • Letter: M
Question
MacLeod
Manufacturing Company is trying to calculate its cost of capital
for use in making capital budgeting decisions. Mr.
Bailey, the vice-president of finance, has given you the following
information and has asked you to compute the weighted average cost
of capital.
The company currently has
outstanding a bond with a 10.6% coupon rate and another bond with
an 8.2% coupon rate. The firm as been informed by its
investment banker that bonds of equal risk and credit rating are
now selling to yield 11.5%. The common stock has a
price of $60 and an expected dividend of $1.95 per
share. The last four per share dividends paid by the
company have been $1.80, $1.64, $1.49, and $1.35. The
preferred stock is selling for $80 per share and pays a dividend of
$7.60 per share. The corporate tax rate is 30%, and
the target (or optimal) capital structure is 25% debt, 10%
preferred stock, and 65% common stock. What is
MacLeod's weighted average cost of capital?
Explanation / Answer
Kd = Yield (1 – T)
= 11.5% (1 – .30) = 11.5% (.70) = 8.05%
Kp = Dp/(Pp – F)
= $7.60/($80.00 – $2.00) = $7.60/$78.00 = 9.74%
Ke = (D1/P0) + g
D1 = $1.95
P0 = $60
a. g = 10% (see below)
$.14/1.35 = 10.3%
.15/1.49 = 10.1%
.16/1.64 = 9.8%
Round to 10% or = $1.64/1.35 n=3 FVIF = 1.331
g = 10%
b.
Ke = (D1/P0) + g
= $1.95/$60 + 10% = 3.25% + 10% = 13.25%
Debt (Kd)= 8.05%
Preferred stock (Kp)= 9.74%
c.
Weighted average cost of capital (Ka)= 11.599%
13.25x.65+(8.05x.25)+(9.74x.1)= 11.599%
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.