A company has earnings per share net income of $900,000; its weighted-average co
ID: 2698482 • Letter: A
Question
A company has earnings per share net income of $900,000; its weighted-average common shares outstanding are 180,000. Its dividend per share is $0.45, its market price per share is $88, and its book value per share is $76. Its price-earnings ratio equals: 9.0. 17.6. 12.5. 15.2. 16.9. A company has earnings per share net income of $900,000; its weighted-average common shares outstanding are 180,000. Its dividend per share is $0.45, its market price per share is $88, and its book value per share is $76. Its price-earnings ratio equals: 9.0. 17.6. 12.5. 15.2. 16.9. 9.0. 17.6. 12.5. 15.2. 16.9.Explanation / Answer
Earning per share = 900000/180000=$5
price-earnings ratio equals:
=88/5
=17.60
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.