Stan\'s Cans, Inc. expects to earn $150,000 next year after taxes on sales of $2
ID: 2698313 • Letter: S
Question
Stan's Cans, Inc. expects to earn $150,000 next year after taxes on sales of $2,200,000. Stan's manufactures only one size of garbage can and is located in the small, but beautiful, town of Mount Dora, Florida. Stan sells his cans for $8 a piece and they have a variable cost of $2.40 a piece. Stan's tax rate is currently 34%. <?xml:namespace prefix = o ns = "urn:schemas-microsoft-com:office:office" />
a. What are the firm's expected fixed costs for next year?
b. What is the break-even point in units?
Explanation / Answer
taxableincome = 150000/0.66 = 227272.7273
grossprofit = 2200000 * 0.66 = 1452000
fixed cost = 1452000 - 227272.7273 = 1224727.27
let x units be break even point
2200000 - 1224727.27- 2.4x= 8x/
10.4 x = 975272.73
x= 93776.....breakeven units
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.