Firm A has $10,000 in assets entirely financed with equity. Firm B also has $10,
ID: 2697988 • Letter: F
Question
Firm A has $10,000 in assets entirely financed with equity. Firm B also
has $10,000 in assets, but these assets are financed by $5,000 in debt
(with a 10 percent rate of interest) and $5,000 in equity. Both firms sell
10,000 units of output at $2.50 per unit. The variable costs of production
are $1, and fixed production costs are $12,000. (To ease the calculation,
assume no income tax.)
a. What is the operating income (
EBIT) for both firms?
b. What are the earnings after interest?
c. If sales increase by 10 percent to 11,000 units, by what percentage
will each firm’s earnings after interest increase? To answer the question,
determine the earnings after taxes and compute the percentage
increase in these earnings from the answers you derived in part
b.
d. Why are the percentage changes different?
Explanation / Answer
a) sals revenue = 10000 * 2.5 =25000
variablecost = 10000
fixed cost = 12000
EBIT = 25000 - 10000-12000 = 3000
b)firm A
interest =0%
earnings after interest= 3000
firm B
interest =10% * 5000 = 500
earnings after interest = 2500
c) EBIT=27000 -11000 - 12000 = 4500
for firm A
earnings after interest = 4500
%increase = 4500-3000/3000 * 100 = 50%
for firm B
earnings after interest = 4000
%increase = 4000-2500/2500 * 100 = 60%
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.