Based on the information below, calculate the weighted average cost of capital.
ID: 2697639 • Letter: B
Question
Based on the information below, calculate the weighted average cost of capital.
Great Corporation has the following capital situation.
Debt: One thousand bonds were issued five years ago at a coupon rate of 8%. They had 25-year terms and $1,000 face values. They are now selling to yield 9%. The tax rate is 36%
Preferred stock: Two thousand shares of preferred are outstanding, each of which pays an annual dividend of $7.50. They originally sold to yield 15% of their $50 face value. They're now selling to yield 8%.
Equity: Great Corp has 125,000 shares of common stock outstanding, currently selling at $14.48 per share. Dividend expected for next year is $1.00 and the growth rate is 5%. Please show formula/calculations..
Explanation / Answer
Hi,
Please find the answer as follows:
Debt:
Cost of Debt = 8*(1-.36) = 5.12%
Selling Price of each Bond = Pb = PMT[PVFAk,n] + FV[PVFk,n]
= 51.2*(PVFA 4.5, 50) + 1000*(PVF 4.5, 50)
= 51.2*19.726 + 1000*.1107 = 1120.67
Market Value of Bond = 1120.67*1000 = 1120670
Preferred Stock
Value of each share of preferred stock is = 7.5/.08 = 93.75
Market Value of Preferred Stock = 2000*93.75 = 187500
Equity
Cost of Equity = 1/14.48 + .05 = 11.91%
Market Value of Equity = 125000*14.48 = 1810000
Calculation of WACC
WACC = 9.66%
Thanks.
9.66
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.