Desai Inc. has the following data, in thousands. Assuming a 365-day year, what i
ID: 2697460 • Letter: D
Question
Desai Inc. has the following data, in thousands. Assuming a 365-day year, what is the firm's cash conversion cycle?
Annual sales =$45,000
Annual cost of goods sold =$38,000
Inventory =$4,500
Accounts receivable =$1,800
Accounts payable =$2,500
PLEASE SHOW SOLUTION AND DETAILED ANSWER PLS
Bumpas Enterprises purchases $4,562,500 in goods per year from its sole supplier on terms of 2/15, net 50. If the firm chooses to pay on time but does not take the discount, what is the effective annual percentage cost of its nonfree trade credit? (Assume a 365-day year.)
PLEASE SHOW SOLUTION AND DETAILED ANSWER PLS
Sapp Trucking
Explanation / Answer
a. 28 days
b. 32 days
c. 35 days
d. 39 days
e. 43 days
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.