An investment project has annual cash inflows of $8,700, $8,200, $7,500, and $8,
ID: 2697175 • Letter: A
Question
An investment project has annual cash inflows of $8,700, $8,200, $7,500, and $8,800, and a discount rate of 8 percent. If the initial cost is $9,100, the discounted payback period for these cash flows is _____
Please explain how you find the answer? I dont understand!
An investment project has annual cash inflows of $8,700, $8,200, $7,500, and $8,800, and a discount rate of 8 percent. If the initial cost is $9,100, the discounted payback period for these cash flows is _____
Please explain how you find the answer? I dont understand!
Explanation / Answer
Discounted in flows are : 8700/(1+8%)=8055.55;;8200/(1+8%)^2=7030.12;;7500/(1+8%)^3=5953.74;;
According to the above calculation investment will be back in 2 nd year;;
i.e 1 year 2 months ( means 8055.55 will be returned in frst year and the remaining(9100-8055.55=$1044) will be returned in first two months of second year(monthly return in second year is 7030.12/12=$585.84)
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.