Based on the information below, calculate the weighted average cost of capital.
ID: 2696410 • Letter: B
Question
Based on the information below, calculate the weighted average cost of capital.
Great Corporation has the following capital situation.
Debt: One thousand bonds were issued five years ago at a coupon rate of 8%. They had 25-year terms and $1,000 face values. They are now selling to yield 9%. The tax rate is 36%
Preferred stock: Two thousand shares of preferred are outstanding, each of which pays an annual dividend of $7.50. They originally sold to yield 15% of their $50 face value. They're now selling to yield 8%.
Equity: Great Corp has 125,000 shares of common stock outstanding, currently selling at $14.48 per share. Dividend expected for next year is $1.00 and the growth rate is 5%.
Explanation / Answer
re=0.119
value of equity=$1810000
rp=0.08
value of preffered stock=$187500
rd=9%
present value of bond=908.71453
value of debt=908714.5433
WACC=9.727%
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.