An investor has two bonds in his portfolio that have a face value of $1,000 and
ID: 2696378 • Letter: A
Question
An investor has two bonds in his portfolio that have a face value of $1,000 and pay a 10% annual coupon. Bond L matures in 15 years, while Bond S matures in 1 year.
a. What will the value of each bond be if the going interest rate is 5%, 8%, and 12%? Assume that only one more interest payment is to be made on Bond S at its maturity ant that 15 more payments are to be made on Bond L.
b. Why does the longer-term bond's price vary more than the price of the shorter-term bond when interest rates change?
Explanation / Answer
At 5%
Price of Bond L = 100/1.05 +100/1.05^2 +100/1.05^3 .........1100/1.05^15
=1,518.98
Price of Bond S =1100/1.05^1=$1047.62
At 8%
Price of Bond L = 100/1.08 +100/1.08^2 +100/1.08^3 .........1100/1.08^15 =$1,171.19
Price of Bond S =1100/1.08^1=$1018.52
At 12%
Price of Bond L = 100/1.12 +100/1.12^2 +100/1.12^3 .........1100/1.12^15 =$863.78
Price of Bond S =1100/1.08^1=$982.14
b.There are two primary reasons why long-term bonds are subject to greaterinterest rate riskthan short-term bonds:
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.