We are evaluating a project that costs $924,000, has an eight-year life, and has
ID: 2696020 • Letter: W
Question
We are evaluating a project that costs $924,000, has an eight-year life, and has no salvage value. Assume that depreciation is straight-line to zero over the life of the project. Sales are projected at 75,000 units per year. Price per unit is $46, variable cost per unit is $31, and fixed costs are $825,000 per year. The tax rate is 35 percent, and we require a 15 percent return on this project. Suppose the projections given for price, quantity, variable costs, and fixed costs are all accurate to within
Explanation / Answer
best case NPV= 924000-75000-825000+.15*825000-0.35*24000=$139350
worst case NPV= -10% of 139350
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.