PROBLEM 13) The firm is planning an expansion project that it desires to finance
ID: 2695102 • Letter: P
Question
PROBLEM 13) The firm is planning an expansion project that it desires to finance with newly issued common stock. The firm has an outstanding issue of common stock that just paid a dividend of $4.25 per share with 6% constant growth rate, which is trading for $65 per share. You have advised the firm that flotation costs will be 8% per share. What will be the cost of the newly issued common shares? 8.3% 7.11% 7.53% 13.53% ///////////////////////////////////////////////////////////////////////////// PROBLEM 14) If you purchased a share of Qualcomm stock on March 1, 1994 for $45 and you sold the stock at $ 78 on February 28, 1999, what was your annual rate of return on the stock? /////////////////////////////////////////////////// PROBLEM 16) The corporation is evaluating a project that will cost $150,000; it is expected to last for 8 years and produce before-tax cash flows, including depreciation, of $52,302 per year. If the firm's cost of capital is 14% and its tax rate is 40%, what is the project's IRR? 31% -25% 14% 13% 18% /////////////////////////////////////////////////////// PROBLEM) 17. The firm filed Chapter 11 and the bankruptcy judge granted a new indenture on an outstanding bond issue to be put into effect. The bond has 20 years to maturity and coupon rate of 8 percent paid annually. The new agreement allows the firm to pay no interest for the first 10 years, and then start paying interest payments for the next 10 years and at maturity in 20 years, to repay the principal plus the interest that was not paid for the first five years, but without payingExplanation / Answer
13)Present Value = 4.25/0.06 = $ 70.833;
Cost = 70.833*1.08 = $76.5
16)intial CF = $150,000
t = 8 years
after tax flow = .6*52,302 = $ 31,381.2.............. 150,000
= 31,381.2/(1+R) + 31,381.2/(1+R)^2 + 31,381.2/(1+R)^3 .........31,381.2/(1+R)^8
IRR = 13.11%
required rate of return = 14%
SinceIRR< Required return
project rejected
17)
Assuming 1000 face value ;
payments = 8/100 * 1000 = $ 80 for 20 years ;
current price = 80*10 + 80/1.15^11 + 80/1.15^12 + 80/1.15^13 + .....80/1.15^20
= $931.83
Please Rate 5 Star for Help and Explaination
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.