Suppose you are given the following information. ?e beta of company i, bi, is 1.
ID: 2693138 • Letter: S
Question
Suppose you are given the following information. ?e beta of company i, bi, is 1.1, the risk-free rate, rRF, is 7%, and the expected market premium, rM - rRF, is 6.5%. (Assume that ai - 0.0). Because your company is smaller than average and more successful than average (that is, it has a low book-to-market ratio), you think the Fama-French three-factor model might be more appropriate than the CAPM. You estimate the additional coefficients from the Fama-French three- factor model: ?e coefficient for the size effect, ci, is 0.7, and the coefficient for the book-to-market effect, di, is -0.3. If the expected value of the size factor is 5%, and the expected value of the book- to-market factor is 4%, what is the required return using the Fama-French three-factor model?Explanation / Answer
beta= 1.1 Rf= 7% MRP= 6.5% R= {7+(1.1x6.5)}= 14.15%
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.