a-c are based on the following European stock-index options with expiration T =
ID: 2693075 • Letter: A
Question
a-c are based on the following European stock-index options with expiration T = 0.25 years.
[Strike K #1 = 975][Call Price #1 = 77.716][Put Price #1 = 43.015]
[Strike K #2 = 1025][Call Price #2 = 53.115] [Put Price #2 = 67.916]
A. Find the continuously compounded annual interest rate r.
B. What strategy will lock in a 975 purchase price (to be paid at T) for delivery of the
index at T? For what value of ST will the profit of this strategy be zero?
C. What is the forward price?
please do atleast part a ... thanks
Explanation / Answer
77.716+975e^(-.25r)= 43.015+975 e^-.25r=.9644 r= 15%
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.