Pueblo Enterprises is considering investing in either of two mutually exclusive
ID: 2687098 • Letter: P
Question
Pueblo Enterprises is considering investing in either of two mutually exclusive projects X and Y. Project X requires an initial investment of $30,000; project Y requires $40,000. Each projects cash inflows are 5-year annuities. Project X inflows are $10,000 per year; project Y are $15,000. The firm has unlimited funds and in the absence of risk differences, accepts the project with the highest NPV. The cost of capital is 15%. A. Find the NPV for each project.Are the projects acceptable? B. Find the breakeven cash inflow for each project. C. The firm has estimated the probablities of achieving various ranges of cash inflows for the two projects, as shown in the following table. What is the probability that each project will achieve the breakeven cash inflow found in part B? D. Which project is more risky? Which project has the potentially higher NPV? Discuss the risk-return tradeoffs of the two projects. E. If the firm wished to minimize losses (that is, NPV<$0), which project would you recommend? Which would you recommend if the goal was acheiving a higher NPV? Range of cash inflow Project X Project Y $0-5,000 0% 5% 5,000 - 7,500 10 10 7,500 - 10,000 60 15 10,000 - 12,500 25 25 12,500 - 15,000 5 20 15,000 - 20,000 0 15 above 20,000 0 20Explanation / Answer
PORJECT X
PORJECT Y
PV =PMT x (pvifa 15% years)
PV =PMT x (pvifa 15% years)
Pv =10 000 x 3.352
Pv =15 000 x 3.352
PVn=33520
PVn=50280
NPV= PVn-INITIAL IVESTSMNET
NPV= PVn-INITIAL IVESTSMNET
=33520-30000
=50280-40000
NPV= 3520
NPV= 10 280
PORJECT X
PORJECT Y
SCF x 3.352 =30000
SCF x 3.352 =40000
SCF =8949.88
SCF =11 933.17
PROJECT X –PROBABILITY =60%
PROJECT Y –PROBABILITY =25%
PROJECT Y IS MORE RISKY AND HAD HIGHER POTENTIAL NPV.PROJECT X HAS ;ESS RISK AND LESS RETUNE WHILE PROJECT Y HAS MORE RISK AND MORE RETURN THUS THE RISK RETUEN TRADE OFF.
CHOSOE PROEJCT X TO MINIMISE LOSSES ,
TO ACHIEVE HIGEHR NPV,CHOOSE PROJECT Y
PORJECT X
PORJECT Y
PV =PMT x (pvifa 15% years)
PV =PMT x (pvifa 15% years)
Pv =10 000 x 3.352
Pv =15 000 x 3.352
PVn=33520
PVn=50280
NPV= PVn-INITIAL IVESTSMNET
NPV= PVn-INITIAL IVESTSMNET
=33520-30000
=50280-40000
NPV= 3520
NPV= 10 280
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.