Osbourne Corporation has bonds on the market with 11.5 years to maturity, a YTM
ID: 2684833 • Letter: O
Question
Osbourne Corporation has bonds on the market with 11.5 years to maturity, a YTM of 9.6 percent, and a current price of $947. The bonds make semiannual payments. Required: What must the coupon rate be on the bonds? (Do not include the percent sign (%). Enter rounded answer as directed, but do not use the rounded numbers in intermediate calculations. Round your answer to 2 decimal placesExplanation / Answer
here par value =$1000 as current price $947 which is nearer to 1000( usually bonds are issued for $100 , $1000 etc..,) so let coupon be x , n= 11.5*2 = 23 ,r= 9.6%/2 =4.8%(semi annual) => 947 = x/(1.048) + x/(1.048)^2+-----+x/(1.048)^23 +1000/(1.048)^23 => x= 44.144 so annual coupon = 44.144*2 = 88.288 so coupon rate = 88.288/1000 =8.8288% so coupon rate = 8.23%(appx)
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.