Assume that the department of radiology\'s has the following underlying cost str
ID: 2683158 • Letter: A
Question
Assume that the department of radiology's has the following underlying cost structure. Fixed Costs $700,000 & Variable cost per procedure $15. Furthermore assume that the department of radiology expects to perform 6,500 procedures in this upcoming year. A. What is the department of radiology's underlying cost structure? B. What is the department of radiology expected total costs C. What are the department of radiology estimated total cost at 5000 procedures? What is the average cost per procedure at 5000 and 6500 procedure?Explanation / Answer
Assume that the department of radiology's has the following underlying cost structure. Fixed Costs $700,000 & Variable cost per procedure $15. Furthermore assume that the department of radiology expects to perform 6,500 procedures in this upcoming year.
A. What is the department of radiology's underlying cost structure?
Costs = Variable + Fixed
Costs = $15x + $700,000
where x = number of procedures
B. What is the department of radiology expected total costs
Expected Costs = $15(6500 procedures) + $700,000 = $97500 +$700000 = $797,500
C. What are the department of radiology estimated total cost at 5000 procedures?
Estimated Total Cost = $15(5000 procedures) + $700,000 = $775,000
D. What is the average cost per procedure at 5000 and 6500 procedure?
Average cost at 500 Procedures:
CAVG (5000) = $775,000 / 5000 =$155 per procedure
CAVG (6500) = $797,500 / 6500 =$122.69 per procedure
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.