Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

Steve is considering investing in toaster ovens for each of its 120 stores locat

ID: 2682386 • Letter: S

Question

Steve is considering investing in toaster ovens for each of its 120 stores located in southern U.S. The high capacity conveyer toaster ovens will require an initial investment of $15,000 per store plus $1,500 in installation costs for a total investment of $1,860,000. The new capital (including the costs for installation) will be depreciated over five years using straight line depreciation toward a zero salvage value. In addition, Steve will also incur additonal maintanence expenses totaling $120,000 per yr to maintain the ovens. At present, firm revenues for the 120 stores total $9,000,000 and the company estimates that adding the toaster feature will increase revenues by 10%.

A. If steve faces a 30% tax rate what expected project FCF's for each of the next five years will result from the investment in toaster ovens?

B. If steve uses a 9% discount rate to analyze its investments in its stores, what is the projects NPV? IRR?

Explanation / Answer

A. Depreciation = $1,860,000/5 = $372,000 FCF = (9,000,000*10% -$120,000 - $372,000)*(1-30%) + $372,000 = $657,600 B. NPV = -$1,860,000 + $657,600/1.09 + $657,600/1.09^2 + $657,600/1.09^3 + $657,600/1.09^4 + $657,600/1.09^5 = $697,834.67 For IRR, NPV = 0 -$1,860,000 + $657,600/(1+r) + $657,600/(1+r)^2 + $657,600/(1+r)^3 + $657,600/(1+r)^4 + $657,600/(1+r)^5 r= 25.44% IRR = 25.44%

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote