Lewis Enterprises is considering relaxing its credit standards to increase its c
ID: 2681610 • Letter: L
Question
Lewis Enterprises is considering relaxing its credit standards to increase its currently sagging sales. As a result of the proposed relaxation, sales are expected to increase by 10% from 10,000 to 11,000 units during the coming year; the average collection period is expected to increase from 45 to 60 days; and bad debts are expected to increase from 1% to 3% of sales. The sale price per unit is $40, and the variable cost per unit is $31. The firms required return on equal-risk investments is 25%. Evaluate the proposed relaxation, and make a recommendation to the firm. (Note: Assume a 365-day year.)Explanation / Answer
Additional profit contribution from sales: 1,000
additional units x ($40 - $31) = $ 9,000
Cost of additional investment in Receivables
Average investment, proposed plan: (11,000X31)/365 X 60* = $56,054
Average investment, present plan: (10,000X31)/365 X 45 =38,219
Additional investment in A/R $17,835
Required return on investment x .25
Cost of additional investment in A/R= (4,459)
of additional bad debts: Bad debts, proposed plan (.03 x $40 x 11,000 units) =$13,200
Bad debts, present plan (.01 x $40 x 10,000 units)= 4,000
Cost of additional bad debts =(9,200)
Net loss from the proposed plan (==$4,659 ANSWER
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.