Fritz Corporation has 800,000 shares of preferred stock and 1,800,000 shares of
ID: 2680185 • Letter: F
Question
Fritz Corporation has 800,000 shares of preferred stock and 1,800,000 shares of common stock. The cumulative preferred stock has a stated dividend of id=mce_marker.75 per share. Under normal conditions, Kreisler pays out preferred dividends and 30% of remaining earnings to common stockholders, however, because of a severe recession, Fritz retained all earnings last year. This year, Fritz earned net income of $5 million.Calculate the dividend per share to be received by the common stockholders this year.
Explanation / Answer
Preferred Stock dividends from last year = $2.5 × 800,000 = $2,000,000 Preferred Stock dividends this year = $2.5 × 800,000 = $2,000,000 Therefore preferred stockholders would get $4,000,000 out of the $6,400,000 because these are cumulative preferred stock. Earnings available to common stockholders = $6,400,000 - $4,000,000 = $2,400,000 Dividends to be paid to common stockholders = $2,400,000 × 30% = $720,000 Dividend per share to be received by common stockholders = $720,000 ÷ 1,800,000 = $0.40
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.