Alpha Industries is considering a project with an initial cost of $7.4 million.
ID: 2679346 • Letter: A
Question
Alpha Industries is considering a project with an initial cost of $7.4 million. The projectwill produce cash inflows of $1.54 million a year for 7 years. The firm uses the subjective
approach to assign discount rates to projects. For this project, the subjective adjustment is
+1.5 percent. The firm has a pre-tax cost of debt of 8.6 percent and a cost of equity of 13.7
percent. The debt-equity ratio is 0.65 and the tax rate is 35 percent. What is the net present
value of the project?
Hint: You need to compute the firm
Explanation / Answer
WACC = (1/1.65)(0.137) + (0.65/1.65)(0.0086)(1-0.35) = 0.105051
Projecct WACC = 0.105051 + 0.015 = 0.120051 = 12.0051%
NPV = -7,400,000 + (1,540,000)(PVIDA7,12.0051%) = -372,951
A) -$372,951
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.