A four year project costs $1.7 million and has straight-line depreciation. Sales
ID: 2677414 • Letter: A
Question
A four year project costs $1.7 million and has straight-line depreciation. Sales of 190 units per year are projected, with a unit sales price of $18,000. Variable costs per unit are $11,200, and fixed costs are $410,000 per year. The required return is 12%, and the tax rate is 35%.a. What is the cash break-even level of output (ignoring taxes)?
b. What is the accounting break-even level of output? 122
c. What is the degree of operating leverage at the accounting break-even point?
d. What is the base case NPV for the project?
e. How sensitive is NPV to changes in fixed costs?
f. If estimates can be +/- 10%, what would be the best case and worst case NPVs?
Explanation / Answer
a)The cash breakeven is:
QC = FC/(P – v)
QC = $410,000/($18,000 – 11,200)
QC = 60
b) The accounting breakeven is:
QA = (FC + D)/(P – v)
QA = [$410,000 + ($1,700,000/4)]/($18,000 – 11,200)
QA = 122. 79 123
c) At the accounting breakeven, the DOL is:
DOL = 1 + FC/OCF
DOL = 1 + ($410,000/$425,000) = 1.9647
This means for each 1% increase in unit sales, OCF will increase by 1.9647%.
Scenario Unit sales Variable cost Fixed cost
Base 190 $11,200 $410,000
Best 209 $10,080 $369,000
Worst 171 $12,320 $451,000
d) Using the tax shield approach, the OCF and NPV for the base case estimate is:
OCFbase = [($18,000 – 11,200)(190) – $410,000](0.65) + 0.35($1,700,000/4)
OCFbase = $722,050
NPVbase = –$1,700,000 + $722,050(PVIFA12%,4)
NPVbase = $493,118.10
e) To calculate the sensitivity of the NPV to changes in fixed costs we choose another level of fixed costs. We will use fixed costs of $420,000. The OCF using this level of fixed costs and the other base case values with the tax shield approach, we get:
OCF = [($18,000 – 11,200)(190) – $410,000](0.65) + 0.35($1,700,000/4)
OCF = $715,550
And the NPV is:
NPV = –$1,700,000 + $715,550(PVIFA12%,4)
NPV = $473,375.32
The sensitivity of NPV to changes in fixed costs is:
NPV/FC = ($493,118.10 – 473,375.32)/($410,000 – 420,000)
NPV/FC = –$1.974
For every dollar FC increase, NPV falls by $1.974.
f) The OCF and NPV for the worst case estimate are:
OCFworst = [($18,000 – 12,320)(171) – $451,000](0.65) + 0.35($1,700,000/4)
OCFworst = $486,932
NPVworst = –$1,700,000 + $486,932(PVIFA12%,4)
NPVworst = –$221,017.41
And the OCF and NPV for the best case estimate are:
OCFbest = [($18,000 – 10,080)(209) – $369,000](0.65) + 0.35($1,700,000/4)
OCFbest = $984,832
NPVbest = –$1,700,000 + $984,832(PVIFA12%,4)
NPVbest = $1,291,278.83
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.