Question: An auto plant that costs $100 million to build can produce a line of f
ID: 2676674 • Letter: Q
Question
Question: An auto plant that costs $100 million to build can produce a line of flex fuel cars that will produce cash flows with a present value of $140 million if the line is successful but only $50 million if it is unsuccesful. You believe that the probability of success is only about %50. You learn whether the line is successful immediately after building the planta) Would you build the plant?
b)Suppose that the plant can be sold for $95 million to another automaker if the auto line is not succesfull. Now would you build the plant?
Explanation / Answer
a) we get expected payoff from building the plant = 0.5 x 50 + 0.5 x 140 = 95 milion only.
SO,
I WILL NOT BUILD THE PLANT.
b) IN this case, my net payoff will be : 0.5 x (50+95) + 0.5 x 140 = 142.5
as it is greater than the cost = 100 miliion.
SO, YES I WILL BUILD IN THIS CASE>
:)
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.