The price of a bond with an 8% coupon rate paid semi-annually and a par value of
ID: 2676568 • Letter: T
Question
The price of a bond with an 8% coupon rate paid semi-annually and a par value of $1,000, and fifteen years to maturity is the present value ofA) 15 payments of $40 at 6 month intervals plus $1,000 received at the end of the fifteenth year.
B) 15 payments of $80 at 6 month intervals plus $1,000 received at the end of the fifteenth year.
C) 30 payments of $40 at 6 month intervals plus $1,000 received at the end of the fifteenth year.
D) 30 payments of $80 at 1 year intervals plus $1,000 received at the end of the 30th year.
Answer: C
answer is c, but why is the payment 30 and not 40, that is what i dont understand
Explanation / Answer
Semiannual Coupon payment = 8%*1000/2=$40 No of years to maturity = 15 years No of semiannual payments = 15*2 =30 payments Price = 40/(1+r) + 40/(1+r)^2 +........ 1004/(1+r)^30 Answer C) 30 payments of $40 at 6 month intervals plus $1,000 received at the end of the fifteenth year.
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.